Organizátoři tenisových turnajů v Česku nemůžou Rusům ve startu bránit

  • Od tohoto týdne se konají v Česku tři tenisové challengery za sebou, a zatímco londýnský Wimbledon údajně nehodlá na svůj slavný grandslam na trávě pustit ruské hráče, v Praze a Ostravě se objevit můžou. Nová víza sice Rusové do Česka nedostanou, ale pokud v Česku dlouhodobě žijí nebo přijedou ze zemí schengenského prostoru, tak jim organizátoři nemůžou ve startu bránit.
    20. 4., 16:33 | Aktuality |  5 komentářů
    Ilustrační fotografie 
     

Sportovci Ruska a Běloruska jsou kvůli invazi na Ukrajinu vyloučeni z většiny týmových sportů a mnohých individuálních. V tenisu stejně jako v hokeji a fotbalu ale individuálně dál hrají a v tenisu pod neutrální vlajkou objíždějí okruhy WTA, ATP a akce ITF včetně grandslamů.

V Praze se od pondělí koná challenger TK Sparta Prague Open a Jonáš Forejtek v 1. kole vyřadil ruského postupujícího z kvalifikace Jevgenije Ťurněva. Příští týden je ostravský Ostra Group Open, kde byl jeden mezi přihlášenými do hlavní soutěže jeden Rus, ale už se odhlásil. V Praze pak bude na Štvanici I. ČLTK Prague Open a přihlášeny jsou dvě Rusky na turnaj žen ITF.

Případnou účast Rusů řešili tenisový svaz a organizátoři s Národní sportovní agenturou (NSA). Pokud nemá ruský tenista víza, která Česko aktuálně Rusům nevydává, či schengenská, tak se do Česka nedostane. "Rusům nepomáháme s jakýmikoli dokumenty, které by se týkaly možnosti vstupu do Česka, Schengenu," řekl ČTK Karel Tejkal za turnaj na Spartě.

Pokud ale Rusové dorazí s vízy ze Schengenu, hrát můžou. Přihlášky navíc probíhají přímo prostřednictvím systémů organizací WTA, ATP a ITF. "A organizátor nemá i na základě sdělení NSA páku jim start znemožnit, obsazení je věcí mezinárodních organizací," uvedl Tejkal.

Ruské či běloruské tenistky by se tak mohly objevit i na turnaji okruhu WTA na konci července na tvrdém povrchu na Spartě ve Stromovce. Předtím jsou totiž akce v Budapešti, Německu a Itálii a odtud by do Češka mohly dorazit. Přihlášky ještě nejsou známé.

Hrát by mohli Rusové v Česku žijící, či mající dlouhodobá víza, což platí obecně. Příkladem je brankář Maxim Žukov, na kterého spoléhají hokejisté jihlavské Dukly.

Ondřej Jirásek, ČTK
 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (5)
22.04.2022 12:57Od: Rafaeoli25
smile
[ Reagovat ]
21.04.2022 10:33Od: Mantra klasika
u nás všichni předpo sr .atí cokoliv - jak píše kolega, začal bych zabavením majetku, nemovitosti, účty, zrušil s okamžitou platností víza, vyhostil a sebral ambasádu, vrátil ji majitelům a zavařil trubky z ruska - nazdar bazarsmile
[ Reagovat ]
21.04.2022 17:46Od: FulnekUltras
;-)))
[ Reagovat ]
20.04.2022 21:49Od: vojta91
Kecu všichni rusobijci mají až na pudu ale zastatnit půlku Varů a 2/3 Bubenče nikoho nenapadne.
[ Reagovat ]
20.04.2022 23:25Od: GaelM
smile
[ Reagovat ]
 
 
 
 
 
 
 
TOPlist