Nejen Sinner. Jak dopingové kauzy ovlivnily kariéry dalších hvězd?

Andre Agassi – 1997
Andre Agassi byl v roce 1997 pozitivně testován na metamfetamin. V té době měl na kontě mimo jiné už tři grandslamové tituly, zlato z olympijských her a titul z Turnaje mistrů. Původně dostal tříměsíční suspendaci, ale trest nakonec nebyl reálně udělen. Později přidal dalších pět grandslamových titulů a podařilo se mu zkompletovat kariérní Grand Slam.
Guillermo Coria – 2001
Bývalý argentinský tenista Guillermo Coria byl za pozitivní test na nandrolon potrestán ve druhém roce své profesionální kariéry. Původně dostal dvouletý trest, ale po odvolání mu byl zkrácen na sedm měsíců. Sice to přibrzdilo rozjezd jeho kariéry, nicméně už následující rok dvakrát triumfoval na challengerech, v roce 2003 získal pět titulů z turnajů ATP, o rok později si zahrál finále na Roland Garros a vystoupal až na třetí místo světového žebříčku ATP.
Martina Hingisová – 2007
Martina Hingisová byla členkou TOP 10, když jí byl udělen dvouletý trest za přítomnost benzoylekgoninu v těle. Ve stejném roce ukončila kariéru. Proti rozhodnutí se Švýcarka odvolala, ale ITF její výzvu zamítla s odůvodněním, že již ukončila profesionální činnost. K tenisu se vrátila v roce 2013 a ve čtyřhře se dostala až na post světové jedničky.

Richard Gasquet – 2009
Richard Gasquet čelil dopingovému skandálu v březnu 2009, kdy mu během turnaje v Miami odebrali pozitivní vzorek na kokain. Kvůli minimálnímu množství látky a neúmyslné konzumaci (tzv. "kokainový polibek") mu byl trest zmírněn z jednoho roku na šest týdnů. Přišel tak o účast na French Open a Wimbledonu a v žebříčku ATP klesl o devět míst. Od té doby vyhrál 11 turnajů ATP, byl v semifinále na French Open a Wimbledonu a opět se dostal do TOP 10.
Marin Čilič – 2013
Chorvatský tenista Marin Čilič měl v těle odhalen zakázaný niketamid. ITF uznala, že šlo o neúmyslné požití, a místo dvouletého trestu mu udělila devítiměsíční suspendaci. Po odvolání mu byl trest snížen na čtyři měsíce. ATP mu zpětně vrátila body i prize money z období od turnaje BMW Open 2013 po Wimbledon 2013. V roce 2014 vyhrál US Open a o čtyři roky později se vyšplhal až na třetí místo světového žebříčku.
Viktor Troicki – 2013
Viktor Troicki v roce 2013 odmítl podstoupit povinný krevní test nařízený ITF, s odůvodněním, že se cítil nemocný a trpí fobií z jehel. Původní 18měsíční suspendace mu byla po odvolání snížena na 12 měsíců. Do soutěžního tenisu se vrátil v červenci 2014 jako 847. hráč světa.

Maria Šarapovová – 2016
Bývalá světová jednička Maria Šarapovová byla začátkem roku 2016 pozitivně testována na meldonium. Lék byl na seznam zakázaných látek zařazen 1. ledna 2016. ITF jí udělila dvouletou suspendaci, ale Sportovní arbitrážní soud trest snížil na 15 měsíců, neboť nebyl prokázán úmysl podvádět. Po návratu se nejvýše dostala na páté místo světového žebříčku a na grandslamech nejdále do čtvrtfinále Roland Garros 2018. Držitelka 36 titulů WTA poté už přidala jen jeden.
Simona Halepová – 2022
Rumunské tenistce Simoně Halepové byla Mezinárodní agenturou pro integritu tenisu (ITIA) v říjnu 2022 pozastavena činnost kvůli pozitivnímu testu na roxadustat. V květnu 2023 byla navíc obviněna z nesrovnalostí v biologickém pasu. V září jí ITIA udělila čtyřletý zákaz činnosti, s retroaktivní účinností od 6. října 2022. Po odvolání jí Sportovní arbitrážní soud trest snížil na devět měsíců s tím, že roxadustat se do jejího těla dostal kontaminovaným doplňkem stravy. Vrátila se na Miami Open 2024, ale větších výsledků již nedosáhla. Dvojnásobná grandslamová vítězka ukončila oficiálně kariéru začátkem roku 2025.
Nespravedlnost trestů za doping pokračuje. Systém se musí změnit, hlásají odborníci
Jannik Sinner – 2024
Světová jednička Jannik Sinner čelil dopingovému skandálu poté, co v březnu 2024 dopingová kontrola odhalila přítomnost zakázané látky klostebol. Případ vyústil v tříměsíční distanc od tenisu. Ten skončil v neděli 4. května 2025.
Iga Šwiateková – 2024
V těle Igy Šwiatekové byl v srpnu 2024 nalezen trimetazidin. Pětinásobná grandslamová šampionka přijala měsíční zastavení činnosti. Později přiznala, že šlo o nejhorší období jejího života. Od té doby nezískala žádný titul na okruhu WTA.
Článek byl původně publikován pro Livesport Zprávy.
Komentáře
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele